O falar non ten cancelas

Srs. da Xunta

Normal
0

false
false
false

GL
X-NONE
X-NONE


/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Táboa normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Uns días despois de facer público o celebérrimo borrador do chamado decreto de plurilingüismo, a Consellaría de Educación anuncia agora que esixirá a toda persoa “que opte a un emprego público o coñecemento dunha lingua estranxeira, que na práctica será basicamente o inglés”. Desde cando un goberno autonómico ten competencia para fixar os requisitos dos candidatos que accedan á función docente?

Ignoran, xa que logo, que a regulación destes requisitos de acceso á función docente, segundo o art. 149.1, 1.ª, 18.ª e 30.ª da Constitución, son competencia exclusiva do Estado?

Ignoran tamén que o Real Decreto 276/2007 polo que se aproba o Regulamento de ingreso á docencia é norma de carácter básico para todo o Estado?

Ignoran tamén que o art. 12 deste mesmo Real Decreto contempla como requisito para os candidatos que aspiren a participar nos procesos selectivos a acreditación do coñecemento das correspondentes linguas oficiais do Estado e que en ningún momento se esixe o dominio dunha lingua estranxeira?

Para poder realizar o que pretenden, Srs. da Xunta, comecen por reformar a Constitución, en concreto o art. 149, e conseguirán deste xeito para Galiza un réxime xurídico propio e distinto do do Estado. Unha vez acadada esta reforma, e despois de ter modificados outros artigos da Carta Magna, entre eles tamén o 3º, poderán executar estas propostas.

Mentres tanto, e antes de volver falar sobre isto, lean a Constitución, esa norma que, por un lado, din venerar e que, por outro, ignoran cando lles convén.

 

Eduardo Álvarez González

Comments are closed.