Xan 172023
 

CERTAME DE CURTAS AS-PG

O Certame de Curtas da AS-PG é un evento organizado e xestionado pola Asociación Socio-Pedagóxica Galega nun apoio ao audiovisual como forma de comunicación e divulgación da lingua e da literatura galega.

A primeira edición tivo lugar en 2010 cando se cumprían 125 anos do falecemento de Rosalía de Castro. Ese ano o Certame levou por título Curtas para Rosalía.

Historia

2010: I edición

Xurado

Raúl Veiga, director de cine.

Jairo Iglesias, director de cine e especialista en Lingua e Literatura galega

Eduardo Álvarez González, guionista.

María dos Anxos González Refoxo, guionista e especialista en Lingua e Literatura Galega

Finalistas

Categoría Xeral

Mágoa de Sol Álvarez e Sabela Pernas,

Ignotus de Tomás Conde e Virginia Curiá,

Este vaise de Paula Pereira

Carta a Rosalía/Curta a Rosalía de Patricia Prieto, Natalia Pérez, Adrián Saavedra e Xudit Casas.

Categoría menores de 30 anos

Mágoa de Sol Álvarez e Sabela Pernas,

Este vaise de Paula Pereira e

Carta a Rosalía/Curta a Rosalía de Patricia Prieto, Natalia Pérez, Adrián Saavedra e Xudit Casas.

Premios

Premio Categoría Xeral: Ignotus de Tomás Conde e Virginia Curiá

Premio menores de 30 anos: Carta a Rosalía/Curta a Rosalía de Patricia Prieto, Natalia Pérez, Adrián Saavedra e Xudit Casas

2011: II edición

Xurado

Eduardo Álvarez González, guionista.

Mª dos Anxos González Refoxo, guionista e especialista en Lingua e Literatura Galega

Sara Horta, produtora de cine.

Premios

Premio Categoría Xeral: Nocturnio de Celanova de Raúl García Pérez

Premio de menores de 30 anos: Síndrome Rosalía de Fátima Peón

2013: III edición

Xurado

Omar Rabuñal Varela, director e actor

Isabel Risco, actriz de teatro, cine e tv

Alfonso Blanco, produtor

Raúl Veiga, director e guionista

Premios

Premio Categoría Xeral: Vaguidades de Lara Bacelo

Premio curta de realizador/a ou director/a menor de 30 anos: Dende un país que nunca vin de Jairo Iglesias

2014: IV edición

Xurado

Finalistas

Portobello, porque me peta de Carlos Abeijón Martínez

Unha muller que pasa de Xosé Bocixa

Velaquí o texto de Míriam Rodríguez Domínguez

Premios

1º premio: Unha muller que pasa de Xosé Bocixa

2º premio: Velaquí o texto de Míriam Rodríguez Domínguez

2015: V edición

Xurado

Isabel Naveira, actriz

Xosé Manuel Sande, programador do CGAI e crítico de cine

Raúl Veiga, director e guionista

Finalistas

As primaveras do barrio do Cura de Miriam Rodríguez.

Negra sombra de Xoana Santos e Estela Suárez.

Rosalíatwitteira de Millán Castro e Marina Chiavegatto

Premios

Premio Mellor curta V edición: Negra Sombra de Xoana Santos e Estela Suárez Premio Mellor curtas das cinco edicións: Vaguidades de Lara Bacelo

2016: VI edición

Xurado

Isabel Naveira, actriz

José Manuel Sande, crítico de cine, escritor cinematográfico e guionista

Raúl Veiga, director e guionista

Finalistas

Modalidade Irmandades da Fala:

Mira a miña pel de Pablo Kaufmann e Miriam Rodríguez

Modalidade Manuel María:

Choiva de Denisse Lozano Hermida

Canción da hora na que ladran os cás de Millán Castro Vilariño

Telexornal Manuel María de Luís López Aldegunde

Modalidade de Mellor Curta da VI edición:

Adiós Soidá de Fran X. Rodríguez

O espantallo amigo de Carlos Seijo

O prezo da dote de Chus Domínguez

Premios

Mellor curta VI edición: O prezo da dote de Chus Domínguez

Premio Irmandades da Fala: Mira a miña pel de Pablo Kaufmann e Miriam Rodríguez

Premio Manuel María: Telexornal Manuel María de Luís Gómez Aldegunde

2017: VII edición

Xurado

Lucía Catoira Pan, directora de fotografía

José Manuel Sande, crítico de cine, escritor cinematográfico e guionista

Raúl Veiga, director e guionista

Finalistas

Categoría Xeral:

Teito de cristal de Noelia Papín e Álvaro Liste Fernández

Es de Miriam Rodríguez

Rosalía de Rosa Taboada

Categoría Centros de Ensino:

A grasia non era moita do CPI Progreso de Catoira

No bico un cantar do CPI Progreso de Catoira

Has de cantar do CEIP Bormoio – Agualada

Premios

Categoría Xeral:

1º premio: Rosalía de Rosa Taboada

2º premio: Es de Miriam Rodríguez

Categoría Centros de Ensino

1º Premio: A grasia non era moita do CPI Progreso de Catoira

2º Premio: Has de cantar do CEIP Bormoio – Agualada

2018: VIII edición

Xurado

Lucía Catoira Pan, directora de fotografía

José Manuel Sande, crítico de cine, escritor cinematográfico e guionista

Raúl Veiga, director e guionista

Finalistas

Categoría Xeral:

Lembrar de Diego Pazó
Memoria na pedra de Paco Paz e Lucien Petitjean
Mofa de Lucía Estévez

Categoría Centros de Ensino:

Dióxenes de Antón Etxeita Figueroa e Pablo Pazos Dominguez do IES Xelmirez II-Santiago
Estou contigo de Lara González e Iria Insua. IES Xelmirez II-Santiago
Fals’e traedor do CEIP Do Carballal de Marín

Premios


Categoría Xeral:
1º Premio: Memoria na pedra de Paco Paz e Lucien Petitjean.
2º Premio: Lembrar de Diego Pazó.


Categoría Centros de Ensino:
1º Premio: Dióxenes, de Antón Etxeita Figueroa e Pablo Pazos Dominguez. IES Xelmirez II- Santiago
2º Premio: Fals’e traedor do CEIP Do Carballal de Marín.

2019: IX edición

Xurado

Eduardo Álvarez, coordinador de medios audiovisuais e especialista en Lingua e Literatura.

Isabel Risco, actriz de teatro, cine e tv.

Xose Antón Moure, realizador e guionista

Finalistas

Categoría Xeral:

Emma Pedreira. O des-en-freo de Daniel Chapela 

MULLERES MURO, a garda patética, de Pepe Galán 

Categoría Centros de Ensino: 

A mellor sopa do mundo  de María Jesús López Abelairas do CEIP Martagona-Melide

IRMAUS- Celso Emilio do alumnado de 1º bacharelato (IES María Soliño-Cangas)

Rosalía, quilómetro cero de Cristina de La Torre (IES Macías o Namorado- Padrón) 

Premios

Categoría Xeral:

1º Premio: MULLERES MURO, a garda patética de Pepe Galán.

2º Premio: Emma Pedreira. O des-en-freo de Daniel Chapela.

Premio Categoría Centros de Ensino

1º Premio: Rosalía, quilómetro cero, de Cristina de La Torre (IES Macías o Namorado- Padrón).

2º Premio: A mellor sopa do mundo, de María Jesús López Abelairas (CEIP Martagona-Melide).

Mención especial: IRMAUS- Celso Emilio, alumnado de 1º bacharelato (IES María Soliño-Cangas).

2020: X edición

Xurado

Roi Carballido, produtor Filmika Galaika

Anxa González Refoxo, catedrática de Lingua e Literatura Galega e guionista

José María Rodríguez Armada, proxeccionista e restaurador no CGAI-Filmoteca de Galicia

Finalistas

Categoría Xeral:

Catro escenas dunha vila de Xoán Fernández Diz

Poetisas de seu de Omar Rabuñal Varela

Zonas de tránsito de Marcos Nine Búa

Categoría Centros de Ensino:

Fiestra ô mar e â cibdade.Carvalho Calero de Luz Beloso (IES María Soliño)

Carvalho Calero. Letras Galegas 2020 de Sabela Fernández e Maca Rocamonde (IES Arzúa)

Catoira Style de Olalla Otero Payno (CPI Progreso-Catoira)

Premios

Categoría Xeral:

1º Premio: Zonas de tránsito de Marcos Nine Búa

2º Premio: Catro escenas dunha vila de Xoán Fernández Diz

Categoría Centros de Ensino:

1º Premio: Carvalho Calero. Letras Galegas 2020 de Sabela Fernández e Maca Rocamonde (IES Arzúa)

2º Premio: Fiestra ô mar e â cibdade.Carvalho Calero de Luz Beloso (IES María Soliño)

2021: XI edición

Roi Carballido, produtor Filmika Galaika

Anxa González Refoxo, catedrática de Lingua e Literatura Galega, escritora e guionista

Xosé Antón Moure, guionista e realizador

Finalistas

  1. Na categoría Mellor Curta XI edición

Cidade de uralita de Xandra Táboas Martínez

Imago de Omar Rabuñal Varela

Maroñas de Noelia Papín

  1. Na categoría Centros de Ensino

Intemperiámonos con Xela Arias de Fernando Abreu Fernández. Comunicación audiovisual IES Salvaterra de Miño

Pegadas no camiño de María González Rivas, IES de Poio

Prendamos a luz de Elsa Fernández López, Andrea García Varela e Uxía Veiga López do IES de Arzúa

Premios:

Categoría Xeral

1º premio: Maroñas de Noelia Papín.

2º premio: Imago de Omar Rabuñal Varela.

Centros de ensino

1º premio: Prendamos a luz de Elsa Fernández López, Andrea García Varela e Uxía Veiga López do IES de Arzúa.

2º premio: Intemperiámonos con Xela Arias de Fernando Abreu Fernández. Comunicación audiovisual IES Salvaterra de Miño

2022: XII edición

Xurado

José Manuel Sande, crítico de cine e escritor cinematográfico

José María Rodríguez Armada, Proxeccionista e Arquiveiro da Filmoteca de Galicia Anxa González Refoxo, catedrática de Lingua e Literatura Galega, escritora e guionista

Finalistas

Categoría Xeral:

Barroco de Toño Chouza

Tan lonxe, tan preto de Omar Rabuñal Varela

III Marías de Andrea Bou

Categoría Centros de Ensino:

O rexurdir das cinzasde Elsa Fernández López e Uxía Veiga López do IES de Arzúa

22 mans de Noelia Papín e Luísa Treviño do C.P.R. San Fermín Padres Somascos (Caldas de Reis)

Premios

Categoría Xeral

1º Premio: Barroco, de Toño Chouza

2º Premio: III Marías, de Andrea Bouzo

Categoría Centros de Ensino:

1º Premio: 22 mans de Noelia Papín e Luísa Treviño do C.P.R. San Fermín Padres Somascos (Caldas de Reis)

2º Premio: O rexurdir das cinzasde Elsa Fernández López e Uxía Veiga López do IES de Arzúa

Dec 272022
 

A Asociación Cultural Alexandre Bóveda e a AS-PG ofrecen o seu calendario para este novo ano.

Está dedicado ao centenario dunha empresa científica xigantesca, o SEMINARIO DE ESTUDOS GALEGOS.
O 12 de outubro de 1923 estudantes e profesores da Universidade de Santiago de Compostela fundan, na casa na que vivira Rosalía de Castro en Ortoño, o Seminario de Estudos Galegos (SEG). O SEG nace co obxectivo de elevar o nivel da cultura galega e equiparala ás demais culturas europeas; estruturouse en varias seccións dirixidas por cadanseu coordinador: Filoloxía, Arte e Letras, Etnografía, Historia, Prehistoria, Xeografía, Historia da Arte, Historia da Literatura, Pedagoxía, Ciencias Aplicadas, Ciencias Naturais e Ciencias Sociais, Xurídicas e Económicas.

O SEG, que integraría a grande parte da intelectualidade galeguista, chegou a ter cincocentos asociados. Iniciaría estudos en campos en que apenas había nada até ese momento, como o da matemática, a química, a astronomía ou a economía.

O SEMINARIO DE ESTUDOS GALEGOS acabaría, de xeito dramático, co golpe de estado fascista de xullo de 1936.

Pode ser impreso e difundido.

Medre a lingua galega en 2023!

Dec 212022
 

O xurado do XII Certame de Curtas da AS-PG, convocado pola Asociación Socio-Pedagóxica Galega (AS-PG) coa finalidade de explorar e divulgar a Literatura Galega a través do cinema, formado por:

José Manuel Sande, crítico de cine e escritor cinematográfico

José María Rodríguez Armada, Proxeccionista e Arquiveiro da Filmoteca de Galicia

Anxa González Refoxo, catedrática de Lingua e Literatura Galega, escritora e guionista

Acordou por unanimidade declarar gañadoras da XII edición do Certame:  

Na categoría Mellor Curta da XII edición:

1º Premio

Barroco, de Toño Chouza 

2º Premio

 III Marías, de Andrea Bouzo

Na categoría Centros de Ensino da XII edición:

1º Premio

          22 mans, de Noelia Papín e Luísa Treviño do C.P.R. San Fermín Padres Somascos (Caldas de Reis)

2º Premio 

         O rexurdir das cinzas, de Elsa Fernández López e Uxía Veiga López do IES de Arzúa

Xustificación dos premios

Categoría xeral

1º premio

Por un suxerinte texto de construción poética, acertada musicalidade, simbólica e estimulante variedade de imaxes, unha sutileza na exposición de percepcións e evocacións persoais que deixa pegada e incita á lectura

O 1º premio é para:

Barroco, de Toño Chouza

2º Premio

Por unha intelixente e elegante realización cinematográfica da vivencias de tres mulleres en tres momentos diferentes da vida que enmarca o potente poema de Olga Novo

O 2º Premio é para

III Marías, de Andrea Bouzo

Categoría Centros de Ensino

1º Premio

Por apresentar unha experiencia de convivencia e coralidade, non exenta de simbolismo, nun labor pedagóxico co texto literario que estiliza e consegue de xestos cotiáns unha dimensión artística.

O 1º Premio é para

22 mans, de Noelia Papín e Luísa Treviño do C.P.R. San Fermín Padres Somascos (Caldas de Reis)

2º Premio

Pola valentía e esforzo nunha obra con fins didácticos, informativa e comprometida mirada dos máis novos sobre a lingua nesta peza deseñada como unha polifonía de voces da súa convivencia diaria.

O 2º premio é para:

O rexurdir das cinzas, de Elsa Fernández López e Uxía Veiga López do IES de Arzúa

                                   A Coruña, decembro de 2022

Dec 212022
 

ACTA DO XURADO

II CONCURSO COREOGRAFÍATE 2022

O xurado do Concurso COREOGRAFÍATE, convocado pola Asociación Socio-Pedagóxica Galega (AS-PG) nun apoio á música realizada en galego como forma de comunicación e divulgación da lingua e música galega, formado por:

• Sofía Espiñeira López, cantautora, bailarina e actriz.

• Xiana Vilas Castro, coreógrafa, bailarina e docente.

Acordou por unanimidade declarar gañadoras desta II edición do Concurso


• Categoría xeral Mellor Coreografía.

1º PREMIO: “A tódalas mulleres” – Aida Pérez Fernández

2º PREMIO: “Nin ti nin eu” – Luz de la Iglesia García e Johanna Hesse

• Categoría Mellor Coreografía Centros de Ensino

1º PREMIO: “Danza maldita de Ponzós” – CEIP de Ponzós

2º PREMIO: “Movémonos contra a violencia de xénero” – IES Santiago Basanta Silva

Dec 142022
 

O xurado do Concurso de Relato Oral “Tíralle da Lingua”, convocado pola Asociación Socio-Pedagóxica Galega {AS-PG) coa finalidade de normalizar o uso oral da nasa lingua entre a xente máis nova, formado por:


• Antón Laxe, dinamizador cultural
• Isabel Risco, actriz e contadora
• Jorge Castro, bibliotecario.

Acordou por unanimidade declarar gañadoras desta XXI edición do Concurso:

PRIMARIA
1º premio: A vaca que puxo un ovo – Grupo As Conteiras – CEIP Fogar
2º premio: Caldo de letras – Uxía Mariño Carballeiro – CEIP Campoamor

Accésit: A fonte de Navenllos, de Icía García Chouciño – CEIPP da Ramallosa

1º CICLO ESO
1º premio: O trasno do río Vello – Uxía Ríos García – CPI. PI. Eusebio Lorenzo Baleirón – Dodro
2º premio: A Ponte – Ingrid Cancela Portas – IES Aquis Celenis


2º CICLO DE ESO E POSTOBRIGATORIO
1º premio: Os tolos anos 20– Lidia Chapel e Carolina López Cabarcos- IES Breamo
2º premio: A realidade – Sandra Mera e Nerea Barral – CIFP Fragas do Eume

Nov 302022
 

O xurado do XII Certame de Curtas da AS-PG, convocado pola Asociación Socio-Pedagóxica Galega (AS-PG) coa finalidade de explorar e divulgar a Literatura Galega a través do cinema, formado por

  • José Manuel Sande, crítico de cine e escritor cinematográfico
  • José María Rodríguez Armada, Proxeccionista e Arquiveiro da Filmoteca de Galicia
  • Anxa González Refoxo, catedrática de Lingua e Literatura Galega, escritora e guionista

Acordou por unanimidade declarar finalistas da XII edición do Certame:

  1. Na categoría Mellor Curta da XII edición

Barroco,de Toño Chouza

III Marías, de Andrea Bouzo

Tan lonxe, tan preto,de Omar Rabuñal Varela

  • Na categoría Centros de Ensino da XII edición

O rexurdir das cinzas, de Elsa Fernández López e Uxía Veiga López do IES de Arzúa

22 mans, de Noelia Papín e Luísa Treviño do C.P.R. San Fermín Padres Somascos (Caldas de Reis)

    A entrega de premios terá lugar o día 16 de decembro ás 18:00h no Centro Galego de Artes da Imaxe (CGAI) situado na rúa Durán Loriga, 10 na Coruña.